Święte Triduum Paschalne

Święte Triduum Paschalne

Po okresie czterdziestodniowej pokuty wkraczamy w najważniejszy czas w całym roku liturgicznym. Triduum Paschalne jest kulminacją wszystkich tych wydarzeń, o których słyszeliśmy w Wielkim Poście. W tych dniach będziemy przeżywać pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia do południa w kościołach katedralnych odprawia się msze święte krzyżma, podczas których święci się oleje święte używane podczas sakramentów bierzmowania i namaszczenia chorych. Wieczorem zaś odprawia się Mszę Świetą Wieczerzy Pańskiej. W naszym kościele parafialnym początek liturgii zaplanowano na godz. 19:00. Na jej zakończenie Najświętszy sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, gdzie będzie można Go adorować do godz. 22:00. Taca z tego dnia jest przeznaczona na potrzeby Stolicy Apostolskiej. 

W Wielki Piątek wspominamy śmierć Chrystusa na drzewie krzyża. Jest to jedyny dzień w roku liturgicznym, gdy w całym Kościele nie odprawia się mszy świętej. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy rozpocznie się o godz. 8:00. o godz. 14:45 rozpocznie się Koronka o Bożego Miłosierdzia a po niej, o godz. 15:00 Droga Krzyżowa. O godz. 19:00 oprawimy Nabożeństwo Męki Pańskiej. Po jego zakończeniu adoracja Chrystusa w Bożym Grobie do godz. 22:00. W tym dniu obowiązuje post ścisły, tzn. wszyscy sązobowiązani do powstrzymania się od pokarmów mięsnych, a ci, którzy ukończyli 18 rokżycia i nie przekroczyli 60-go winni ograniczyć się do trzech posiłków, w tym jeden do sytości.

W Wielką Sobotę adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8.00 do 15:30. Od godz. 10.00 – 15.30 święcenie pokarmów w kościele parafialnym. Ofiary składane przy poświęceniu pokarmów przeznaczone są na utrzymanie seminarium duchownego. Od godziny 15.30 ze względu na przygotowania kościół będzie zamknięty. O godz. 19.00 Msza św. Wigilii Paschalnej. Uczestników liturgii wieczornej prosimy o przyniesienie ze sobą odpowiednio zabezpieczonych świec na odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. Wieczorna liturgia rozpocznie się przed kościołem przy krzyżu misyjnym obrzędem poświęcenia nowego ognia, dlatego prosimy, aby właśnie tam oczekiwać rozpoczęcia Liturgii.

W niedzielę, 21 kwietnia, będziemy przeżywać uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 6.00 w naszym kościele Msza św. rezurekcyjna z procesją wokół świątyni. Pozostałe Msze św. w tym dniu o godz. 9.00, 11.00, 12.30 i 18.00.

Serdecznie zapraszamy naszych Parafian i Gości, aby znaleźli czas na adorację Najświętszego Sakramentu i liczne włączenie się w obchodyŚwiętego Triduum Paschalnego – najważniejszych wydarzeń naszej wiary.