Słowo ks. proboszcza Tomasza Partyki CM

Słowo ks. proboszcza Tomasza Partyki CM

Drodzy Parafianie! W obecnej sytuacji chyba wszyscy zadajemy sobie pytania o przyszłość nas samych, naszych rodzin, bliskich i ludzkości na ziemi. Tą przyszłość zna tylko Bóg i tylko Jego możemy ubłagać przez pokorną i ufną modlitwę. O tę modlitwę nieustannie Was prosimy – pozostając z Wami w duchowej łączności. 

Wielu z Was zadaje sobie i nam pytania o przebieg zbliżających się celebracji liturgicznych w czasie Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Nie chcemy – i nie możemy zostawić Was bez sakramentów świętych, ale wszyscy – bez wyjątków – musimy przestrzegać obowiązującego prawa w czasie stanu epidemii i posłusznie poddać się zarządzeniom odpowiednich służb i organów państwowych.

Przyjęte intencje mszalne odprawiamy w dniach i godzinach, na które zostały zamówione, ale trzeba nam pamiętać, że aż do odwołania w czasie Mszy świętych może uczestniczyć do 5 osób obecnych w kościele. Dlatego całym sercem prosimy dajcie możliwość uczestnictwa we Mszy tym, którzy związani są z przyjętą intencją. Rozumiemy, że może niejednokrotnie z samej rodziny chciałoby uczestniczyć więcej osób, ale tego zobowiązania nie wolno nam przekroczyć. Takie same przepisy obowiązują także w czasie pogrzebów, które zostały ograniczone tylko do odprowadzenia ciała do grobu i modlitwy nad grobem, lub stacji tylko przy samym grobie.

Uroczystości Triduum Paschalnego odbędą się bardzo skromnie i według wskazań Episkopatu i Biskupa Diecezjalnego. Ze względu na zakaz zgromadzeń w Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów na stoły wielkanocne ani możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy i Bożym Grobie. Nie będzie także procesji rezurekcyjnej.

Chęć skorzystania ze spowiedzi świętej będzie możliwa tylko po telefonicznym zgłoszeniu i umówieniu konkretnej godziny, aby uniemożliwić gromadzenia się wiernych chcących przystąpić do spowiedzi. Będziemy do dyspozycji naszych Parafian w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę po telefonicznym umówieniu się pod numerem 95 758 23 40.

Zgodnie z Dekretem Biskupa Diecezjalnego serdecznie zachęcamy, aby rodzice przełożyli zaplanowany chrzest swojego dziecka na inny dogodny termin.

Rodzice i dzieci przygotowujące się do I-szej Komunii świętej powinni być świadomi i przygotowani do przeniesienia tej uroczystości na koniec września. 

Wszystkich Parafian zachęcamy do zapoznania się z Zarządzeniami Biskupa Diecezjalnego o posługach duszpasterskich w czasie epidemii - KLIKNIJ

Tak jak wszyscy – tak też i my duszpasterze – prosimy was: nie wychodźcie z domów, jeśli to tylko możliwe. Tylko tak pomożemy sobie, naszym najbliższym, których kochamy, a w największym stopniu lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim służbom, które przez nieodpowiedzialne zachowanie narażeni są na śmiertelne niebezpieczeństwo. 

Módlmy się do Boga, który widzi w ukryciu i który odda nam swoją łaską i miłosierdziem.