Święta w czasie pandemii. Jak uczestniczyć w liturgii?

Święta w czasie pandemii. Jak uczestniczyć w liturgii?

Pandemia koronawirusa wywiera olbżymi wpływ na nasze codzienne życie, również to religijne. Kolejna fala zachorowań i zaostrzone przepisy sanitarne przypadają na czas najważniejszych dla chrześcijan świąt. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości i uczestniczyć w misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa?

W wydanych przez kurię diecezjalną zaleceniach buskup Tadeusz Lityński przypomina, że nadal obowiązuje dyspenza od udziału we mszach świętych w niedzielę i święta. W tym samym dokumencie określa zasady, na jakich odbywa się sprawowanie liturgii oraz uczestnictwa wiernych w celebracjach.

W naszym kościele parafialnym może przebywać do 50 osób, które mogą zajmować oznaczone miejsca siedzące, które znajdują się w nawie głównej, nawach bocznych, na holu i w kaplicy. Miejsca te należy zajmować pojedynczo, małżonkowie czy rodziny nie mogą siedzieć razem. W kościele obowiązuje zasada zachowania dystansu społecznego oraz obowiazek zakrywania ust i nosa maseczkami medycznymi.

Liturgia Świętego Triduum Paschalnego będzie odprawiana w naszym kościele w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wigilię Paschalną o godz. 18:00. W czwartek i w piątek będzie możliwa adoracja Chrystusa w ciemnicy i w bożym grobie od godz. 9:00 do rozpoczęcia wieczornej liturgii.

W wielką sobotę nie będzie świecenia pokarmów na stół wielkanocny. Decyzją ks. bpa Tadeusza Lityńskiego obrzęd ten został odwołany na terenie calej diecezji. Pokarmy można pobłogosławić samodzielnie korzystając z wydanego rytuału - KLIKNIJ

Msza święta z procesją rezurekcyjną zostanie odprawiona w niedzielę o godz. 7:00. Procesja odbędzie się wewnątrz kościoła. Wierni biorący udział w liturgii będą zobowiązani do pozostania na swoich miejscach. 

Całą liturgia Triduum Paschalnego, niedzieli wielkanocnej i drugiego dnia świąt będzie transmitowana na naszym profilu na Facebooku. Korzystając z poniższych linków można ustawić przypomnienie o nadchodzącej transmisji. Stream będzie również dostępny na naszej stronie parafialnej.

Transmisja liturgii Wielkiego Czwartku

Transmisja liturgii Wielkiego Piątku

Transmisja liturgii Wigilii Paschalnej

Tramsmisja mszy świętej rezurekcyjnej

Transmisja mszy świętej w poniedziałek wielkanocny

Zachęcamy, by w tych dniach pozostać w domu i uczestniczyć w liturgii poprzez transmisje.